Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim

Spotkanie z leśnikiem

Las to istotny element, który na stałe zawitał w naszym życiu.

Wystarczy parę chwil, aby poczuć uspokajającą energię, która płynie prosto z natury”.

18 marca nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość – Pani Leśniczy z Nadleśnictwa Sucha – Lasy Państwowe. Na początku spotkania pani leśniczy Małgorzata Murańska  przedstawiła się dzieciom, opowiedziała o swojej pracy  i zaprezentowała swój mundur.

W dalszej części opisała dzieciom podstawowe funkcje, jakie pełni las, i mieszkające w nim zwierzęta.  W omawianiu tematu pomocna stały się:  prezentacja multimedialna i przyrządy służące do pracy leśniczego, okazy flory i fauny. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda pomiar pnia drzewa, dotykać i wąchać gałązki z różnych rodzajów drzew iglastych. Rozpoznawały zwierzęta żyjące w naszych lasach i zapoznały się z wyglądem i budową budki lęgowej.
Pani Leśnik zwróciła uwagę na właściwe zachowanie w lesie podczas spaceru. Prosiła, by dzieci przed wejściem do lasu pamiętały o tym, że są w nim tylko gośćmi i dlatego powinny przestrzegać zasad właściwego zachowania się. Podczas spotkania pani Małgorzata zadawała pytania, z którymi dzieci świetnie sobie radziły. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone książkami o tematyce przyrodniczej i drewnianymi obrazkami z postaciami zwierząt.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały śmieszne maskotki zwierzaków i zaproszenie do Suchej Beskidzkiej na wędrówkę ścieżką edukacyjną. Przedszkolaki gromkimi brawami podziękowały za ciekawe zajęcia.

Stanisława Marszałek